Çağrı Merkezi: 0 850 259 32 20

Blog

Çocuğumun Ayağı Kaç Numara?
Çocuğumun Ayağı Kaç Numara?
Çocukların ayakları hızla büyür. Tüm anne babalara çocuklarının ayaklarını, 2-3 ayda bir uzman ekiplere ölçtürmelerini ve ayakkabıları hala ayağına tam mı kontrol ettirmelerini öneriyoruz. Ancak Cici Bebe Ayakkabı olarak evde ayak ölçüm rehberimizi de sizlere çocuğunuzu getiremediğinizde yardımcı olmak için hazırladık. Ayak ölçüm tabloları sadece birer rehber olup asıl önemli olan ayakkabının ayağa uyum kontrollerinin yapılmasıdır.
ANATOMİK TABANLI AYAKKABI
ANATOMİK TABANLI AYAKKABI
Yürüme döneminde ve sonrasında bebek ve çocuklarımız için seçtiğimiz ayakkabılar, ayak sağlığı için büyük önem taşırlar. Büyüyünce giyer düşüncesi ile alınan büyük ayakkabılar veya giydikçe genişler mantığı ile giydirilmeye devam edilen ayakkabılar ayak formunu ve gelişimini bozar. Büyüme döneminde, ayakkabının ayak uzunluğundan 1-1,5 cm büyük alınması doktorlar tarafından önerilir. Ayakkabı seçilirken model ve renginden çok, rahatlığına, anatomik taban olmasına, esnekliğine ve sağlıklı malzemeden üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir.
OKUL DÖNEMİ AYAKKABILARI
OKUL DÖNEMİ AYAKKABILARI
Genelde sınır ve kuralların esnek olduğu evlerde büyüyen çocuklar okula başlama sürecinde sorun yaşayabilirler. Otoriteye uyum sağlamak, bir disiplin içinde hareket etmek ve kurallara uymak başlangıç dönemlerinde onları zorlayabilir. Bu sebeple okul öncesi evde de sınırlar koyarak çocuğunuzun kurallara uyma alışkanlığını geliştirmek çok önemlidir.
YENİ YÜRÜMEYE BAŞLAYAN BEBEKLER
YENİ YÜRÜMEYE BAŞLAYAN BEBEKLER
Anne babalar için en büyük heyecanlardan biri yeni yürümeye başlayan bebeklerinin ilk adımlarını görmektir. İlk adımlarını atmaya hazırlanan bebeklerin gayretleri, yeniden yeniden deneme çabaları görülmeye değerdir. Bebeklerin yürüme döneminde ayak ve omurga gelişimi çok önemlidir. Bu yüzden ilk adım ayakkabısı alırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu dönemde bebeklerin iskelet sistemleri ve dokuları hızla büyür. Doktorlar, yeni yürümeye başlayan bebeklerin çıplak ayakla zemine basmasını önerir. Böylelikle bebekler zemini hissederler. Yürüme öncesi sadece pamuklu çorap ve deri patiklerle ayak ısısını korumak yeterli iken, ilk adımlar atılmaya başlandığında bileği kavrayan, anatomik tabanlı ilk adım ayakkabısı seçilmesi gerekir. İlk adım ayakkabıları 10-14 aylık bebeklerde kullanılır, bu aylarındaki bebekler ya yürümeye başlamış ya da yürümeye hazırlanıyorlardır.
EL YAPIMI BEBEK AYAKKABILARI
EL YAPIMI BEBEK AYAKKABILARI
Çocuk ayak tabanları, yağ dokusunun fazlalığı sebebiyle düztabanlı görünür. Ayak taban kavisini yapan kaslar 2-3 yaş civarı güçlenir. Bu süreçte çocuğa içi ve dışı deri malzemeden, el dikişi ile üretilmiş, önü geniş ve yuvarlak, anatomic tabanlı ve kaydırmaz ayakkabılar giydirmek gerekir.
İLK ADIMLAR
İLK ADIMLAR
Yeni yürümeye başlayan çocuklara ayakkabı giydirilmemesi, ayak sağlığı için daha faydalı olacaktır. Çocuğun ayak sağlığı için ayakkabı seçimi çok önemlidir. Ayak tabanı çukurunun tam gelişmemesi ve ayakların tombul görünmesi nedeniyle ilk 1 yaş içinde düztabanlık normal kabul edilir. Taban çukurunu oluşturacak kaslar, bebek ayağa kalkıp yürümeye başladıktan sonra gelişir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar, başlangıçta ayaklarını dışarı doğru basarlar. Zamanla bu durum da düzelir. Buna karşılık başlangıçta ayaklarını birbirine paralel basan bebeklerin bir kısmında, ileride içe dönüklük gelişme ihtimali, diğer bebeklere göre daha fazladır.Tercihiniz bot olmalı.
AYAKLAR VE AYAK BAKIMI
AYAKLAR VE AYAK BAKIMI
Bebeklerin çoğu normal ayaklarla doğar ama daha sonra yetişkinler gibi bazı ayak sorunları oluşur. Yine de, doğru bakım ve dikkatle yetişkinlik döneminde kusursuz ayaklarla girmemeleri için bir neden yoktur. Ayakta bağ, tenden ve kaslarla bir arada tutulan 26 tane küçük kemik vardır, ancak yumuşak doku ve kıkırdak halindedir. Ayak büyüdükçe kıkırdaklar sertleşerek kemik haline gelir, ama gelişimini tamamlaması 18-19 yaşına dek sürer.